Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Bochotnicy

Ocena: 4.0

Opis zamku

Zamek w Bochotnicy zbudowany został w XIV wieku przez rodzinę Firlejów herbu Lewart. Wzniesiono go na planie wieloboku o wymiarach około 30 na 35 metrów. Pierwszy budynek o prostokątnym kształcie ustawiono przy północnym murze. W XVI wieku dostawiono kolejny budynek o trzech kondygnacjach po południowej stronie oraz bramę z mostem zwodzony od południowego-zachodu. Most nad sucha fosą łączył zamek z płaskowyżem po południowej stronie. Zamek w Bochotnicy po tej przebudowie wykonanej przez Oleśnickich został przekształcony w renesansową rezydencję. Pomimo tak znacznej rozbudowy już pod koniec XVI wieku został opuszczony i popadł w ruinie. Nigdy nie został odbudowany aczkolwiek kolejny właściciel Józef Klemensowski w XIX wieku miał takie plany.

Zamek w Bochotnicy

Położenie i dojazd

Ruiny zamku w Bochotnicy znajdują się na wzgórzu porośniętym gęstym lasem. Najłatwiej dostać się do nich od ulicy Podzamcze skąd rozpoczyna się niewielka ścieżka prowadząca do pozostałości zamku. Niestety z parkingiem może być problem brakuje w Bochotnicy typowego placu parkingowego trzeba więc poszukać miejsca na poboczu.

Polska

Mapa Zamek w Bochotnicy
Bochotnica w województwie Lubelskim

51.335106, 21.994852

Zwiedzanie


Ruiny zamku w Bochotnica są dostępnie jednak niewiele można w nich zwiedzić. Fragmenty murów które pozostały są tak znikome że ciężko wyobrazić sobie nawet zarys dawnego zamku.

Nasza opinia

Trasa zwiedzania i udogodnienia 3.5

70

Łatwość dojścia i dostępność parkingu 4.0

80

Ogólne wrażenie i wysokość opłat 3.9

78

Galeria zdjęć

Ocena: 4.0 (na podstawie 1 opinii)

Często zadawane pytania

Dlaczego zamek w Bochotnicy nazywany jest zamkiem Esterki?

Według legendy zamek w Bochotnicy mógł być schronieniem Esterki kochanki króla Kazimierza Wielkiego. Esterka Małach była wnuczką kupca i lekarza z Opoczna żydowskiego pochodzenia.

Data ostatniej aktualizacji: 2023-10-17