Projekt fotograficzny zamki w Polsce


Zamek w Sztumie

Ocena: 4.0

Opis zamku

Zamek w Sztumie zbudowany został w stylu gotyckim przez Krzyżaków w latach 1326-1335. Początkową funkcja zamku była ochrona Malborka od strony południowej, był także siedzibą wójta. Założony został na planie nieregularnego wieloboku z dwiema wieżami i murem obronnym wzmocnionym basztami. Bramę wjazdową umieszczono po stronie południowo-zachodniej a główny budynek po stronie południowej. Powstała również kaplica we wschodnim skrzydle. Pozostałe budynki mieszkalne ulokowano wzdłuż murów obronnych. Całe założenie otoczone było fosą. W 1410 roku zamek został opanowany przez wojska Jagiełły a następnie przechodził kilkukrotnie raz we władanie polskie raz krzyżackie. W 1466 stał się własnością Polaków i zaczął pełnić funkcję siedziby starosty. Zamek w Sztumie poważnie ucierpiał podczas wojny ze Szwecja w XVII wieku a w kolejnych latach został częściowo rozebrany. W XIX wieku część budynków przekształcony w sąd i więzienie. Prace zmierzające do renowacji zabytku podjęto dopiero w XX wieku.

Zamek w Sztumie

Położenie i dojazd

Zamek w Sztumie posiada ciekawą lokalizację na przesmyku pomiędzy jeziorem Sztumskim a jeziorem Barlewickim. Najlepszy dojazd prowadzi od ulicy Gala Anonima tuż przy głównej drodze 55 czyli ulicy Władysława Jagieły. Przed bramą zamku znajduje się spory darmowy parking pomiędzy zamkiem a kościołem św Anny.

Polska

Mapa Zamek w Sztumie
Sztum w województwie Pomorskim

53.915148, 19.039716

Zwiedzanie


Zamek w Sztumie jest wyjątkowo ciekawym zabytkiem warto więc poświęcić kilka godzin na dokładne zapoznanie się z jego architektura i historią. Zwiedzanie warto rozpocząć od przejścia bulwarem nad brzegiem jeziora wzdłuż murów zamku. Bulwar jest przedłużeniem ulicy Władysława IV więc można startować na zachód od zamku niedaleko kościoła Świętej Anny. Kolejnym etapem będzie oczywiście wejście na dawny dziedziniec zachodnią bramą przy ulicy Gala Anonima. Dziedziniec jest duży i otwarty dla zwiedzających można bez problem obejrzeć pozostałości dawnych budynków. Pomieszczenia zamku zajmuje muzeum regionalne dostępnie odpłatnie. Cena biletu normalnego wynosi 20 zł a wewnątrz znajdziemy wystawy związane z historią zamku i kultura pomezańską.

Galeria zdjęć

Ocena: 4.0 (na podstawie 1 opinii)

Data ostatniej aktualizacji: 2024-02-13